Makedonija

Praznici

1. siječanj  Nova godina
7. siječanj Božić
---  Uskrs i Uskrsni ponedjeljak
1. svibanj Međunarodni praznik rada
24. svibanj  Blagdan Svetog Ćirila i Metoda
2. kolovoz Dan republike
8. rujan Dan neovisnosti
11. listopad Dan revolucije
23. listopad Dan makedonske revolucionarne borbe
8. prosinac Dan Svetog Klementa Ohridskog

Čvrsto zaključana u srcu Balkana, Makedonija je jedna od najmanjiih europskih država u kojoj istovremeno živi jedna od najstarijih nacija.

Brojni drevni i srednjovjekovni spomenici i lokaliteti dokazuju dugu liniju povijesti na ovim prostorima. Od crkava i manastira, drevnih gradova i utvrda, megalitnih ostataka i stijenja zvanih Kamene lutke, do rimskih toplica i turskih bazara, svaki kutak i rupa zemlje dokaz su bogate kulturne i povijesne baštine.

Prekrasna zemlja fantastičnih planinskih vrhova, plodnih oranica i predivnih velikih jezera. Zemlja se brzo razvija kao popularna destinacija za turiste nakon što je relativno nedavno napustila osjećaj Balkana.

Područje pod UNESCO-vom zaštitom regija Ohrid, tri nacionalna parka Pelister, Mavrovo i Galičica kao i špilje i slapovi nude mnogo aktivnosti koje će vam ispuniti dan u ovoj prekrasnoj zemlji.

Praznici

1. siječanj  Nova godina
7. siječanj Božić
---  Uskrs i Uskrsni ponedjeljak
1. svibanj Međunarodni praznik rada
24. svibanj  Blagdan Svetog Ćirila i Metoda
2. kolovoz Dan republike
8. rujan Dan neovisnosti
11. listopad Dan revolucije
23. listopad Dan makedonske revolucionarne borbe
8. prosinac Dan Svetog Klementa Ohridskog
Struja

Utičnica od 220 Volti, AC, 50 Hz, dvostruka utičnica.

Novac

5. svibnja 1993, valuta je zamijenjena jednim novim dinarom (MKD) koji je jednak 100 starih dinara (MKN). Za prvi dinar nisu bile izdane kovanice. U svibnju 1993, uvedene su kovanice za drugi dinar u apoenima od 50 deni, 1, 2 i 5 denari. Kovanice od 10 i 50 denari su uvedene u studenom 2008. Kovanica od 50 deni je povučena 2013.

Kreditne kartice

Makedonija je pretežno društvo gotovine, iako se debitne i kreditne kartice počinju upotrebljavati, trenutno ih prihvaćaju samo neki hoteli i restorani. Ima puno banaka i mjenjačnica za zamjenu gotovine, ali bankomati su široko rasprostranjeni i općenito najbolji način dobivanja dinara budući da je tečaj između banaka povoljniji nego za gotovinske transakcije.

Religija

Najraširenija vjera je pravoslavno kršćanstvo.

Sigurnost

Nasilje je rijetko, ali pripazite vaše stvari od džepara i kradljivaca torbi. Najbolji savjet je da se vodite zdravim razumom.

Pušenje

Navika pušenja je u Makedoniji rasprostranjena, ali se odnedavno sramežljivo pojavljuju odjelci za nepušače.

Vize

Građani većine europskih država, Novi Zeland i SAD te još nekih dražava ne trebaju vizu za boravak u Makedoniji do 90 dana. Svi ostali, uključujući Kanađane i Australce trebaju pribaviti vizu unaprijed u jednoj od makedonskih ambasada u inozemstvu.

Highlights

Heracclea

Heraclea Lyncestis je drevni Makedonski grad čiji se ostaci danas nalaze 2 km južno od današnjeg grada Bitole. Osnovao ga je Filip II Makedonski sredinom 4.stoljeća pr.n.e. nakon što je osvojio okolno područje i pripojio ga Makedonskom kraljevstvu. Grad je dobio ime u čast junaku iz grčke mitologije Heraklu. Danas je samo mali dio Heraclea Lyncestis iskopan, uključujući kazalište, dvije fontane, sudnice, kupelji, biskupsku palaču te dvije bazilike. Tu se nalazi i mali muzej s tek nekoliko predmeta i maketom grada iz doba kad je bio u punoj snazi.

Vinogradi Tikveš

Tikveš je centar makedonske proizvodnje vina s tradicijom dužom od 120 godina. Ono što ovo područje čini idealnim za proizvodnju vina su mediteranska klima doline rijeke Vardar, brojni termalni i mineralni izvori, bogato tlo te bogatstvo jezera koja uz pomoć uzvisina ograničavaju utjecaj hladnih vjetrova. Na vinogradima se uglavnom uzgajaju različite sorte poput vranca, tamjanike, smederevke, chardonnaya, rizlinka te mnoge druge.

Kamene lutke

Kameni grad zvan Kamene lutke Kuklice se sastoji od 120 prirodno napravljenih kamenih stupova smještenih u selu Kuklica. Ovo malo mjesto nalazi se na desnoj strani doline rijeke Kriva Reka, a još jedan od naziva ovog geološkog rezervata je i ''Vesela svadba'. Zahvaljujući svom uistinu čarobnom izgledu, lokalno stanovništvo već stoljećima pripovijeda legende o njihovom nastanku. No izvan mitskih priča i legendi oko stvaranja čudnih stupova, piramida u Kuklici je nastala kao rezultat procesa erozije u holocenu.

Drevni opservatorij megalita Kokino

Najstariji arheološki nalazi datiraju iz 19. stoljeća pr.n.e, i odgovaraju ranom europskom brončanom dobu. Kokino, „opservatorij megalita“, treba razlikovati od šireg arheološkog lokaliteta Kokino. Nalazi se u blizini sela Kokino koje pripada općini Staro Nagoričane u Makedoniji, na nadmorskoj visini od 1013 m. Zbog svojih karakteristika, 2005. ga je američka svemirska agencija NASA rangirala na 4. mjesto (od 15) u listi ovakvih opservatorija.

Nacionalni park Galičica

Nacionalni park Galičica se nalazi između planine Galičice i dva najveća makedonska jezera: Orhidsko i Prepansko. Zaslužuje izniman status upravo zbog izvanredne prirodne ljepote i bogate flore i faune. Od biljaka na ovom području postoje gotovo svi predstavnici biljne vrste u Makedoniji, od kojih su neke vrste specifične samo za regiju Galičice. U parku je također registrirano i 26 endemskih vrsta životinja, a zanimljivo je spomenuti i 1644 vrste leptira što je visoka koncentracija na tako malom području.

Ohrid

Ohrid je grad na obali Ohridskog jezera sa starim gradom i najvažnijim atrakcijama dostupnim hodom nudi mogućnost miješanja povijesti, kulture i odmora, nakon impozantnih planina i svjetlucajućih voda. Od 1980. se Ohrid i Ohridsko jezero nalaze na popisu UNESCO-ve Svjetske baštine kao spomenik kulture i spomenici prirode. Među brojnim znamenitostima, od kojih su neke stare više tisuća godina, posebno se ističe Samuilova tvrđava iz 4. stoljeća prije Krista. Masivne zidine i tornjevi dugi tri kilometra okružuju kompleks i pružaju pogled na Ohrid i okolicu.