Konjak Skenderbeg
Pročitajte više
Vaš pouzdani partner u destinacijskom menadžmentu. Obuhvaćamo područja regije Hrvatska, Slovenija, Bosna i Hercegovina, Srbija, Makedonija, Crna Gora, Kosovo i Albanija.
Pročitajte više
Skenderbeg je za Albance najveća osoba njihove povijesti, simbol nacionalnog jedinstva i otpora stranim osvajačima. Poznata je i Skenderbegova kaciga, ukrašena kozjom glavom i rogovima, koja je dio albanskog grba i Albancima znači kao kraljevska kruna. Albanija je poznata po konjaku Skenderbeg zbog njegovog jedinstvenog okusa i aroma.
Pročitajte više
Oplenac Topola je grad i općina u regiji Šumadija u Srbiji. Lokalna Crkva Svetog Đorđa je mjesto ukopa srpske i jugoslavenske kneževske i kraljevske obitelji (Karađorđevića). Topola je poznata po godišnjem vinskom festivalu Oplenac (u Kraljevim vinogradima) kojega posjećuje nekoliko tisuća posjetitelja svake godine.
Pročitajte više
Tirana je postala glavni grad Albanije 1920. Grad ima mnogo javnih institucija, javnih i privatnih sveučilišta te je središte političkog, ekonomskog i kulturnog života u državi. Veći gospodarski razvoj omogućen je padom komunizma te otvaranjem zemlje prema svijetu. Danas je Tirana glavni industrijski i financijski centar Albanije.
Pročitajte više
Butrint je bio naseljen još od predpovijesnih vremena, a tijekom razvoja kroz njega su prošli Grci, Rimljani, Bizant i Mlečani. U kasnom srednjem vijeku bio je napušten, ali ostaci još uvijek prikazuju svaki period i vladavinu. Područje oko Butrinta jedno od najvažnijih područja bioraznolikosti u Albaniji, te je proglašeno Nacionalnim parkom. Od 1992. godine nalazi na UNESCO-vom popisu zaštićenih spomenika svjetske baštine.
Pročitajte više
Berat koji je smješten u središnjoj Albaniji. Sa svojim dvorcima, bizantskim crkvicama i nekoliko džamija svjedoči o suživotu različitih vjerskih i kulturnih zajednica kroz stoljeća. Zbog svoje jedinstvene i bogate arhitekture grad je 1961. godine proglašen albanskim "gradom-muzejom", također je pod zaštitom UNESCO-a.
Pročitajte više
Gjirokastra (Đirokastra) u južnoj Albaniji je poznata po dvokatnicama iz 17. stoljeća, bazaru, džamiji i dvjema crkvama iz 18. stoljeća. Mnoge kuće u Gjirokastri odlikuje karakterističan lokalni stil zbog kojega je grad stekao naziv „kamenog grada”, osim toga nosi naziv „grada muzeja”, jer u njemu danas ima preko 20 muzeja. Tek je 2005. upisana u UNESCO.
Pročitajte više
Svjetionici smješteni duž jadranske obale od Istre do Dubrovnik, u oazi romantike, mira i tišine, jamče jedinstven i netaknut odmor. Počeli su se graditi početkom 19. stoljeća te su ubrzo postali najveći i najvažniji objekti pomorske signalizacije. Uz svjetlosne uređaje, svjetionici obuhvaćaju i prostor za boravak svjetioničara i njihovih obitelji. Naš svjetioničar će vam predstaviti radost života na svjetioniku i ispričati vam svoju priču, ljudsku sudbinu i legende.
Pročitajte više
Apoloniu su osnovali 588. pr. n.e. grčki kolonisti iz Krfa i Korinta na mjestu koje su originalno zauzimala Ilirska plemena. Spada u jedan od najvažnijih arheoloških nalazišta Albanije te ima status Arheološkog parka. U isto vrijeme to je najčešće posjećeno mjesto u Albaniji koje je svojevremeno bilo važna pomorska luka.
Pročitajte više
Park prirode Velebit je najveće zaštićeno područje u Hrvatskoj koje uključuje najveći dio planinskog lanca Velebit te je također na UNESCO-ovoj listi međunarodnih rezervata biosfere. Park predstavlja najznačajnije endemsko čvorište flore i kopnene faune u Hrvatskoj. Unutar parka su smještena i dva nacionalna parka, Nacionalni Park Paklenica i Nacionalni park Sjeverni Velebit. ''Kudin most'', najstariji očuvani prijelaz preko Krupe, pruža pogled na raskošne slapove i sedrene kaskade Krupe. Uz brojne ostatke kulturnih spomenika, kompleks obuhvaća i 3 špilje s ukupno 4 km istraženih kanala.
Pročitajte više
Stari grad Mostar mami, posebno na Neretvi, da sjedite satima i upijate pogled i zvukove sa poznatog Starog mosta. Za razliku od mnogih svjetskih turističkih mjesta, vlasnici restorana i kafića nikad neće tražiti od vas da napustite objekt iako sjedite satima i pijuckate bosansku kavu. Stari grad skriva nebrojene kovačnice i umjetnike kao i nekoliko fascinantnih zlatarnica.
Pročitajte više
Beskrajna brda i planine oko Sarajeva koji oduzimaju dah su na neki način uvijek izolirali grad, stvarajući tako bezvremenski svijet, koji je uvijek bio otvoren za ostatak svijeta. Iako je Sarajevo glavni grad s tipičnom bukom i vrevom svakodnevnog života, on također ima i svoju jedinstvenu atmosferu koja vam se uvuče pod kožu i zarobi vas tradicijom gostoljubivosti.
Pročitajte više
Počitelj predstavlja jedan od nekoliko urbanih cjelina u Bosni i Hercegovini koje su ostale u cijelosti sačuvane do današnjih dana. Razvio se kroz nekoliko faza u povijesti počevši s srednjovjekovnim periodom. Njegova važna strateška uloga od 13. do 17. stoljeća je dala njegovim stanovnicima snagu da sagrade najvažniju i najočuvaniju cjelinu unutar zidina u regiji.
Pročitajte više
Blagaj je smješten na izvoru rijeke Bune i uz povijesnu tekiju (samostan Derviša). Blagajska tekija izgrađena je 1520. s elementima turske arhitekture i mediteranskog stila te se smatra nacionalnim spomenikom. Vrelo Bune je najveći krški izvor u Europi. Riječ je o mjestu koje je prava riznica povijesti i prirode, nekadašnje bosanske kulture i zelene rijeke.
Pročitajte više
Priština je „sivi“ grad s prometnim gužvama, međutim ljudi u njemu lako žive, rade i zabavljaju se. Posjetitelj može vidjeti značajne spomenike, osjetiti gostoprimstvo stanovnika i posjetiti vrlo dobre restorane. Priština je glavni i najveći grad Kosova, a samim time upravno, kulturno, obrazovno i gospodarsko središte države.
Pročitajte više
Grad Peja okružen Ukletim planinama je kolijevka života potpuno izvan utabanih staza. Grad je postao važno vjersko središte srednjovjekovne Srbije pod srpskim carem Stefanom Dušanom, koji ga je godine 1346. učinio sjedištem Srpske pravoslavne crkve. Taj status je zadržao sve do godine 1766. Peja ima bogatu kulturnu i povijesnu baštinu.
Pročitajte više
Kruje je smješteno 20 km od Tirane, naselilo ga je Ilirsko pleme Albani u 2. stoljeću. To je nekada bio glavni grad Albanije. Skenderbegov kult od 1982. ima i svoje službeno središte – nacionalni muzej u Kruji podignut na ruševinama nekadašnje srednjovjekovne tvrđave u kojoj je albanski velikan stolovao 25 godina. Muzeji Kruje se sastoje od Muzeja Skenderbega, smještenog u blizini tvrđave Krujë i nacionalnog etnografskog muzeja.
Pročitajte više
Duboki morski zaljev nastao povišenjem razine mora u poslijeglacijalnom razdoblju. U prošlosti je to bila krška ponikva koja se kasnije ispunila morem kroz sustav krških pukotina, ali i uskim prolazom s otvorenog mora kroz Solinski kanal. Dva jezera spojena su kanalom dugim 30m, a dubokim do 0,5m. U podmorju Jezera nalazimo bogatstvo životnih oblika, a posebno onih rijetkih i endemičnih. Jedna od specifičnosti Jezera su školjkaši, poput Jakobove kapice, plemenite periske, prstaca i brojnih drugih, a koji se ovdje zbog pogodnih uvjeta razvijaju u velikom broju.
Pročitajte više
Nacionalni park Triglav se prostire u sjeverozapadnom dijelu zemlje koji je jugoistočni dio Alpskog masiva. Planina Triglav je najveći vrh Julijskih Alpa, uzdiže se iznad dolina i dvije velike rijeke Save i Soče. U njemu se primjenjuje poseban zaštitni režim koji je stroži od onih u sličnim zaštitnim područjima. Pored zakona o Triglavskom nacionalnom parku, to jedinstveno područje zaštićeno je i ustavom Republike Slovenije, Zakonom o očuvanju prirode, te alpskom konvencijom sa njenim protokolima.
Pročitajte više
Pored brojnih muzeja i galerija starog grada Ljubljane naići ćete na iznimnu kombinaciju zanimljivih mjesta, od arhitekture Jože Plečnika i povijesne atmosfere Starog grada do povremene eksplozije urbanog planiranja za vrijeme bivše Jugoslavije… i upravo to stvara grad za pamćenje. Ljubljana je glavni grad Slovenije, smještena na rijeci Ljubljanici, mjesto je za koje se vežu zanimljive legende, a ona najpoznatija legenda vezana je za zmaja - glavni ljubljanski simbol.
Pročitajte više
S milenijskom poviješću, Bled gaji stare tradicije i stvara nove. Od 1960. Bled je postao užurbani turistički grad. Ljepota okolice inspirira turiste, fotografe, umjetnike i glazbenike. Bled i okolne planine nude mnogo toga za vidjeti i raditi, puno više od kultnog dvorca i otočića. Zanimljivo je da je otočić na kojem je smješten Bledski dvorac zapravo jedini pravi otok u Sloveniji.
Pročitajte više
Smješten u Julijskim Alpama glavna značajka je ledenjačko jezero Bohinj. Bohinj je postao polazišno mjesto turistima za jednodnevne izlete, za šetnje po stazama koje se protežu dolinom, i za planinske i penjačke ture. Također je povezan i s obližnjom Bohinjsko željeznicom koja uključuje Bohinjski tunel.
Pročitajte više
Postojnsku Jamu – najveću jamu u Europi, pronašao je Janez Vajkard Valvasor još u 17. stojeću. To je ujedno najposjećenija turistička špilja u Europi koja nudi više od dva kilometra uzbudljive vožnje pećinskim vlakom, koji s otvorenim vagonima dopušta da se divite onome što je priroda sagradila milijunima godina unazad. U jami živi Proteus anguinus koju zbog boje kože zovu čovječja ribica.
Pročitajte više
Istočna Hrvatska - Slavonija predstavlja idealnu destinaciju za turiste koji žele provesti odmor u miru i tišini, daleko od svakodnevnog stresa i gužvi. Okružena je trima rijekama: Savom, Dravom i Dunavom što tvori prostor okrunjen šumama, pašnjacima i brežuljcima. Slavonija je Ipoznata po poljima suncokreta, festivalima, riječnim krstarenjima po Dunavu, kulenu i vinima pa se tako Iločki podrumi (Ilok je hrvatski grad na Dunavu) mogu pohvaliti da je 1954. Velika Britanija naručila 11,000 boca vina za službenu ceremoniju krunjenja britanske kraljice Elizabete II.
Pročitajte više
Idrija je poznata po rudnicima žive s trgovinama i infrastrukturom, kao i kvartovima gdje su živjeli rudari, te rudarskim kazalištem. Razvoj grada i njegovo bogatstvo ovisili su o vrijednosti žive na burzi. Od 2012. se, zajedno s španjolskim rudnikom Almadén, nalazi na UNESCO-voj listi svjetske baštine. Postoji također i poznata Idrijska akademija i muzej čipke.
Pročitajte više
Manastir Gračanica je 2004. postao dio UNESCOve baštine. Nalazi se u mjestu Gračanica, a udaljen je oko 5 kilometara od Prištine. Sagrađen u 14. stoljeću jedan je od najvažnijih manastira Srpske pravoslavne crkve. Crkva svetog Marka u Beogradu izgrađena je po uzoru na Crkvu manastira Gračanica, kao i tzv. "Hercegovačka Gračanica" u Trebinju.
Pročitajte više
Dubrovnik, grad okružen zidinama izgrađenim u periodu od 13. do 17. stoljeća, jedan je od najistaknutijih turističkih destinacija na Mediteranu. S temeljima u pomorskoj trgovini, u srednjem vijeku postaje jedini grad-država na Jadranu te tako konkurira Veneciji. Zahvaljujući iznimnom bogatstvu i diplomaciji, grad je postigao izvanredan stupanj razvoja tijekom 15. i 16. stoljeća. Bio je jedan od središta razvoja hrvatskog jezika i književnosti te su u njemu stvarali mnogi poznati pjesnici, dramatičari, fizičari, matematičari, slikari i drugi učenjaci. Danas predstavlja ponos hrvatskog turizma, elitno odredište i najljepši grad Mediterana.
Pročitajte više
Utemeljenje grada Splita datira od gradnje palače rimskog cara Dioklecijana na prijelazu u 4. stoljeće naše ere. Palača se, uz cijelu povijesnu jezgru Splita nalazi na spisku svjetske baštine UNESCOa još od 1979. U čitavoj su strukturi vidljivi povijesni slojevi od starog Rima, preko srednjeg vijeka do danas. Grad danas vrvi brojnim kulturnim događanjima poput filmskih i kazališnih festivala, izložbi, vrhunskih muzeja i koncerata. Splitski simbol je brdo Marjan koje sa svojom šumom, stazama za trčanje, planinarenjem i biciklizmom, ali i arhaičnim crkvicama, predstavlja izvor mira i relaksacije.
Pročitajte više
Stara grčka i rimska kultura, a kasnije Mlečani, stvorili su bogatu kulturnu baštinu Trogira. Radi se o najbolje sačuvanom romaničko-gotičkom kompleksu ne samo na Jadranu nego i u cijeloj Srednjoj Europi. Grad se smjestio u samom središtu Dalmacije na jadranskoj obali. Okarakteriziran je kiparskim umijećem na kamenu te gotovo svaka kuća ima grb, natpis, ili neko drugo stilsko obilježje. Zaokružen parkovima s jedne strane i morem s druge, u sebi čuva brojne povijesne umjetnine i znamenitosti.
Pročitajte više
Nacionalni park Plitvička jezera šumovita planinska regija s lancem od 16 manjih i većih jezera kristalne plave i zelene boje. Jezera pune mnogobrojne rječice i potoci, a međusobno su povezana pjenušavim slapovima i zelenim vodopadima. U ovom najstarijem hrvatskom nacionalnom parku je registrirano čak 1267 biljnih vrsta, 321 vrsta leptira, 157 vrsta ptica… Ovdje se nalazi i najveći slap u Hrvatskoj, Veliki slap, visok 78 metara. Od ostalih se slapova se, osim visinom, razlikuje po tome što nastaje obrušavanjem potoka Plitvica niz strmu liticu, dok ostale slapove tvore jezera.
Pročitajte više
Nacionalni park Krka je dobio ime po rijeci Krki koja protječe parkom. Nacionalni park je smješten u srednjoj Dalmaciji, samo nekoliko kilometara sjeveroistočno od Šibenika. Obuhvaća pretežito neizmijenjeno područje višestrukih prirodnih vrijednosti i ekosustava. Jedan od najživljih dijelova Parka je Roški slap koji se s 22,5 metra visine obrušava na Visovačko jezero. Tu se nalazi kompleks mlinica, dragocjena etnografska baština. Uz slap se nalaze i ugostiteljski sadržaji koji posjetiteljima nude prave okuse i mirise ovih krajeva.
Pročitajte više
Park prirode Medvednica sa špiljom Veternica i šumskim rezervatom obuhvaća planinsku regiju u okolici Zagreba. Najviši vrh Medvednice je Sljeme, visoko 1033 metra, poznato po skijaškoj stazi na kojoj se održava utrka Snježna kraljica. Uz netaknutu prirodu, tu su i dvije utvrde, Medvedgrad i Susedgrad, sagrađene u 13. stoljeću. Također, pokraj Gornje Stubice postoji Dvorac Oršić, izgrađen 1756. na temeljima utvrde sagrađene u 13. stoljeću. Danas je dvorac preuređen i pretvoren u Muzej seljačkih buna.
Pročitajte više
Škocjan je iznad svega, prirodni fenomen globalne važnosti, u rangu s Grand Canyon, Great Barrier Reef, Galapagoškim otocima, Mount Everestom i drugima, jedan od najvećih podzemnih kanjona na svijetu. Podzemna jama tj. kanal, prvi put je istraživan na kraju 19. stoljeća, dug je oko 3.5 km, na nekim mjestima se toliko širi da stvara dvorane od kojih je najveća Martelova dvorana.
Pročitajte više
Na južnoj obali otoka Brača, smještena je neobična i prelijepa plaža Zlatni rat, jedan od najpoznatijih simbola Jadranske obale. Obavijen čistim i prozirnim morem, smjetio se taj šljunčani rt (rât) dug oko tisuću metara. Posebnost ove plaže je što ovisno o vjetru koji puše, ona mjenja svoj oblik i položaj, a ti isti vjetrovi razlog su što je Zlatni rat iznimno atraktivna lokacija za daskanje na vjetru (windsurfing).
Pročitajte više
Smješten na sjeveru zemlje, grad u baroknom stilu koji sliči bilo kojem srednjoeuropskom gradu. Subotica se u suvremeni srednjoeuropski grad razvila krajem XIX. i početkom XX. stoljeća. Danas se na Dan grada Subotice dodjeljuju nagrade i priznanja, kao što su "Počasni građanin Subotice". Općina Subotica je multietnička sredina s populacijom koju čine predstavnici više od 20 različitih nacionalnosti.
Pročitajte više
Novi Sad je glavni grad Autonomne pokrajine Vojvodine, a drugi po veličini u Srbiji. Pozicioniran na Dunavu te s Tvrđavom iz XVII vijeka, na raskršću najvažnijih prometnica, u blizini Fruške gore sa 17 važnih manastira, atraktivnom starom gradskom jezgrom, mnogobrojnim muzejima, posjeduje svu potrebnu raznolikost ponude neophodnu jednom suvremenom turističkom centru. Grad je koji lagano i urbano širi ritam života i pokazuje toleranciju multietničke Vojvodine.
Pročitajte više
Beograd, glavni grad Srbije, nikad ne miruje u miješanju istočne strasti za životom i zapadne elegancije. Neke od zanimljivosti vezanih uz Beograd: Prva kafana u Europi otvorena je u Beogradu, na Dorćolu 1522. godine, a posluživala se samo crna kava. Beogradski Hram Svetog Save jedan je od najvećih pravoslavnih hramova na svijetu. Hram se gradi isključivo od dobrovoljnih priloga, iako još nije u potpunosti završen te predstavlja jedan od najpoznatijih simbola grada. Beogradska "Arena" jedna je od pet najvećih dvorana u Europi.
Pročitajte više
Smješten na rijeci Dunav, na granici s Rumunjskom u istočnoj Srbiji, Nacionalni park Đerdap krije neke od najimpresivnijih prirodnih ljepota i arheoloških nalazišta. Zanimljivost nacionalnog parka je Đerdapska klisura, poznata kao Željezna vrata, koja se proteže skoro 100 kilometara uzduž padina Karpata.
Pročitajte više
U zapadnoj Srbiji, između planina Tare i Zlatibora, nalazi se Mokra Gora, prekrasan pejzaž dolina, riječnih klisura, planinskih vrhova i prijevoja. Poznata Šarganska osmica - željeznička pruga i Drvengrad - etnoselo, čine ovo područje još zanimljivijim. Etno naselje Drvengrad smješteno je na planini Mećavnik, a sagrađeno je prema ideji čuvenog filmskog režisera Emira Kusturice. Za izgradnju sela korištene su autentične brvnare iz tog kraja koje su prenesene na ovu lokaciju.
Pročitajte više
Manastir Pećka patrijarhija, sagrađen je u 13. stoljeću i u njemu žive samo žene, opatice. Od 2006. godine, kompleks je upisan na UNESCOv popis mjesta svjetske baštine u Europi. Manastir Srpske crkve smješten je u blizini grada Peći i sastoji se zapravo od 3 crkve koje su obnovljene u novije vrijeme.
Pročitajte više
Korčula, istoimeni grad na otoku Korčula znamenitkao rodno mjesto slavnog pomorca – Marka Pola, okružen obrambenim zidinama, unutar kojih crveni krovovi neizmjerno podsjećaju na Dubrovnik. Upoznajte se sa stoljetnim radom majstora svog zanata (klesara), koji su u urbanistički vrlo urednom planu, pretvorili arhitektonske planove u djelo. Otok je bio nastanjen još u pretpovijesti, a tragovi pradavnog života otkriveni su na mnogo mjesta. Najstariji među njima su kameni noževi iz neolita na otočiću Badija kod grada Korčule. Ipak, najbolje istraženo neolitsko nalazište je Vela spilja u Beloj Luci.
Pročitajte više
Perast je stari grad u Bokokotorskom zaljevu u Crnoj Gori. Smješten je nekoliko kilometara sjeverozapadno od Kotora i poznat je zbog blizine otočića Svetog Juraja i Gospe od škrpjela. Perast zimi ima više sunčanih sati nego primjerice poznata turistička središta na Azurnoj obali. Ističe se sa 16 palača, uglavnom baroknih, od kojih je najpoznatija palača Zmajević izgrađena 1664. Neposredno uz palaču nalazi se crkva Gospe od Ružarija, u kojoj se nalazi mauzolej nadbiskupa Andrije Zmajevića. Posebnost te crkve njezin je vitki barokni osmerokutni zvonik na četiri kata, koji je jedinstveni primjer takve vrste zvonika na Jadranu.
Pročitajte više
Nakon što je Dubrovačka republika došla u posjed poluotoka Pelješca 1333., pažljivo je organizirala izgradnju obrambenog sustava čija je orginalna dužina iznosila 7000 metara i koji je bio u upotrebi sve do početka 19. stoljeća. Srednjovjekovni grad Ston pratio je pomno razrađeni plan izgradnje poštujući ortogonalni raspored prema odluci Vlade Republike što ga čini jednim od idealno isplaniranih gradova Europe.
Pročitajte više
Bogata tisućljetna prošlost Pule vidi se na svakom koraku u starogradskoj jezgri. Najpoznatiji i najznačajniji spomenik još iz doba 1. st. prije Krista, u kojoj su svojevremeno priređivane borbe gladijatora, rimski amfiteatar Arena, danas stoji uz bok rimskog Koloseuma. Šetajući središtem grada u kojem dominira rimska arhitektura možete vidjeti Slavoluk Sergijevaca, Herkulova i Dvojna vrata, Augustov hram te omiljeno okupljalište, još iz doba cara Augusta a danas glavni gradski trg, Forum.
Pročitajte više
Smješten iznad doline rijeke Mirne, razvijen iz prapovijesne građevine na brežulju viosokom 277 m, srednjovjekovni gradić Motovun, jedan je od poznatih simbola istarske unutrašnjosti. Cijelim krajolikom dominira gotički zvonik visok 27 m izgrađen u 13. stoljeću kao osmatračnica. Opasan visokim gradskim zidinama u svojoj unutrašnjosti Motovun čuva bogatu povijest i kulturne znamenitosti. Motovunska šuma, koja se prostire duž doline rijeke Mirne, najpoznatije je stanište najcjenjenijeg bijelog tartufa, podzemne gljive kojoj se pripisuju afrodizijačka svojstva. Motovun se također smatra i izvorištem pozitivne energije u Istri jer se ovdje križaju tri zmajeve brazde čija je uloga raznošenje pozitivne energije kroz zemlju.
Pročitajte više
Opatija se razvila podno planine Učke oko benediktinske Opatije Sv.Jakova davne 1453. godine a njene čari prvi je otkrio riječki patricij Iginio Scarpa 1844. godine kada je sagradio svoj ljetnikovac, današnju Vili Angiolinu, jednu od simbola današnjeg grada. Prvi hotel na Jadranu otvoren je u Opatiji daleke 1884. godine nazvan Hotel Quarnero, današnji hotel Kvarner. U Opatiji su rado boravili kraljevi, carevi, književnici, pisci, glazbenici, od kojih se mora spomenuti car Franjo Josip, carisca Sissi, pisci čehova i Jamesa Joycea te glazbenici Gustav Mahler i Giacomo Puccini. Opatije je i danas ostala prepoznatljiva po svojoj prekrasnoj arhitekturi, luksuznim vilama i ljetnikovcima, njegovanim parkovima i obalnim šetalištem Lungomarem dugim 12 km.
Pročitajte više
Grad Krk, je jedno od najstarijih urbanih naselja u Hrvatskoj, Osnivači grada bili su Iliri iz Liburnskog plemena Curicta. Grad Krk ima treće po veličini zidine u Hrvatskoj, nakon Stona i Dubrovnika. Zidine potječu još iz ilirskog (predrimskog) doba, U doba antike kvarnerske otoke su zvali Apsyrtides i Elektrides (Jantarni otoci) jer se preko njih odvijala trgovina vrlo cijenjenim jantarom s Baltika za cijelo Sredozemlje . U grad se ulazi kroz četvora vrata, a vizurom grada Krka dominira Krčka katedrala koja je podignuta na uzvišenom dijelu koji gleda na cijelu uvalu. Kompleks triju crkava sagrađenih na ostacima rimskih termi iz 5.st. franjevački i benediktinski samostan s crkvama iz 12. i 13. st. grad čine intersatnim za sve ljubitelje povijesti.
Pročitajte više
Posjetite stari srednjoeuropski grad s 900 godina starom povijesti. Osjetite njegovu staru, šarmantnu prošlost i modernu, užurbanu sadašnjost. S bogatim raznovrsnim događajima i zanimljivostima Zagreb se pozicionirao kao jedno od popularnih europskih metropola. Zahvaljujući svojoj povijesti, Zagreb je danas prepun spomenika i zanosne arhitekture. Gornji grad (Gradec) povijesna je jezgra Zagreba u kojoj se posebno ističe glavni trg, Trg sv. Marka, nekad mjesto trgovanja, a danas političko sjedište Hrvatske. Uz trg, na Gornjem gradu se nalazi i niz muzeja i galerija. Kaptol, drugo povijesno naselje Zagreba, formirano je oko Zagrebačke katedrale za koju se smatra da je najviša građevina u Hrvatskoj.
Pročitajte više
Kovačica selo naivne umjetnosti - Naivna umjetnost iz Kovačice (Slovačko selo) je vrlo važna na karti narodne umjetnosti i predstavlja neku vrstu metropole naive. Ovo malo selo već više od četrdeset godina zadivljuje svijet svojom umjetnošću, posebno slikarstvom. Upravo tim povodom je osnovana i Galerija naivne umjetnosti. Na slikama koje su tamo izložene prikazuje se seoska realnost, ali u poetskom duhu.
Pročitajte više
Heraclea Lyncestis je drevni Makedonski grad čiji se ostaci danas nalaze 2 km južno od današnjeg grada Bitole. Osnovao ga je Filip II Makedonski sredinom 4.stoljeća pr.n.e. nakon što je osvojio okolno područje i pripojio ga Makedonskom kraljevstvu. Grad je dobio ime u čast junaku iz grčke mitologije Heraklu. Danas je samo mali dio Heraclea Lyncestis iskopan, uključujući kazalište, dvije fontane, sudnice, kupelji, biskupsku palaču te dvije bazilike. Tu se nalazi i mali muzej s tek nekoliko predmeta i maketom grada iz doba kad je bio u punoj snazi.
Pročitajte više
Uz dugo višestoljetno kulturno naslijeđe, Zadar je nezaobilazno odredište ukoliko želite upoznati hrvatsku tradiciju i utjecaje. No u novije doba Zadar je postao i novo, šik odredište za mlade s inovativnim umjetničkim instalacijama i muzičkim festivalima. Ovo popularno hrvatsko turističko odredište je londonski Times proglasio ,,središtem zabave na Jadranu'', a Guardian ,,novom hrvatskom prijestolnicom cool-a''.
Pročitajte više
Prizren je grad s oko 70,000 stanovnika, poznat kao muzej na otvorenom, jedan od najljepših gradova na Kosovu. Zahvaljujući dobro očuvanim zgradama, grad je postao vrlo interesantan. Inače to je drugi najveći grad u Kosovu. Ako ste u prolazu između Albanije i Prištine, vrijedi se izgubiti u ovom šarmantnom i crkvama ispunjenom Starom gradu, bez da primjetite kako sati prolaze.
Pročitajte više
Govor tijela – lokalni stanovnici tresu glavom što znači „da“, a kimaju glavnom što znači „ne“.
Pročitajte više
Ohrid je grad na obali Ohridskog jezera sa starim gradom i najvažnijim atrakcijama dostupnim hodom nudi mogućnost miješanja povijesti, kulture i odmora, nakon impozantnih planina i svjetlucajućih voda. Od 1980. se Ohrid i Ohridsko jezero nalaze na popisu UNESCO-ve Svjetske baštine kao spomenik kulture i spomenici prirode. Među brojnim znamenitostima, od kojih su neke stare više tisuća godina, posebno se ističe Samuilova tvrđava iz 4. stoljeća prije Krista. Masivne zidine i tornjevi dugi tri kilometra okružuju kompleks i pružaju pogled na Ohrid i okolicu.
Pročitajte više
Nacionalni park Galičica se nalazi između planine Galičice i dva najveća makedonska jezera: Orhidsko i Prepansko. Zaslužuje izniman status upravo zbog izvanredne prirodne ljepote i bogate flore i faune. Od biljaka na ovom području postoje gotovo svi predstavnici biljne vrste u Makedoniji, od kojih su neke vrste specifične samo za regiju Galičice. U parku je također registrirano i 26 endemskih vrsta životinja, a zanimljivo je spomenuti i 1644 vrste leptira što je visoka koncentracija na tako malom području.
Pročitajte više
Najstariji arheološki nalazi datiraju iz 19. stoljeća pr.n.e, i odgovaraju ranom europskom brončanom dobu. Kokino, „opservatorij megalita“, treba razlikovati od šireg arheološkog lokaliteta Kokino. Nalazi se u blizini sela Kokino koje pripada općini Staro Nagoričane u Makedoniji, na nadmorskoj visini od 1013 m. Zbog svojih karakteristika, 2005. ga je američka svemirska agencija NASA rangirala na 4. mjesto (od 15) u listi ovakvih opservatorija.
Pročitajte više
Smješten u jednom od najljepših zaljeva na svijetu, Kotor, grad trgovaca i poznatih pomoraca, je najočuvanije urbano središte iz srednjovjekovnog razdoblja, tipičan za gradove koji su se gradili između 12. i 14. stoljeća. Srednjovjekovna arhitektura i brojni spomenici ovog kulturnog nasljeđa smjestili su grad na listu svjetske baštine UNESCO-a. Među njima se ističe katedrala Svetog Tripuna, podignuta 1166., poznata po karakterističnim arhitektonskim rješenjima, dekorativnoj skulpturi, ciboriju i fragmentima fresaka iz XIV stoljeća.
Pročitajte više
Tikveš je centar makedonske proizvodnje vina s tradicijom dužom od 120 godina. Ono što ovo područje čini idealnim za proizvodnju vina su mediteranska klima doline rijeke Vardar, brojni termalni i mineralni izvori, bogato tlo te bogatstvo jezera koja uz pomoć uzvisina ograničavaju utjecaj hladnih vjetrova. Na vinogradima se uglavnom uzgajaju različite sorte poput vranca, tamjanike, smederevke, chardonnaya, rizlinka te mnoge druge.
Pročitajte više
Budva, središte crnogorskog turizma, poznata je po pješčanim plažama, raznolikom noćnom životu i primjerima mediteranske arhitekture. S povijesti starom više od 3,500 godina, jedna je od najstarijih naselja na obali Jadrana. Kao turistička destinacija ovaj je grad poznat odavno budući da su prvi turisti stigli još 1923., a danas Budvu često nazivaju i ''metropolom turizma'' jer je najposjećenija destinacija u Crnoj Gori i jedna od najposjećenijih na Jadranu. Budvanskom rivijerom rasprostranjeni su šarmantni gradići među kojima se izdvajaju Sveti Stefan, Miločer i Petrovac.
Pročitajte više
Nacionalni park Skadarsko jezero je smješten u dolini Zete i Skadra i okružen planinama na 7 km od Jadranskog mora. Dvije trećine Skadarskog jezera se nalaze u Crnoj Gori a ostatak u Albaniji. Površine 370 do 530 km², ovisno od vodostaja, predstavlja najveće jezero na Balkanu. Još od XIV. i XV. stoljeća predstavlja kulturno središte na što ukazuju brojni kulturno-povijesni spomenici: samostanski kompleksi i arheološka nalazišta.
Pročitajte više
Iako najmanji od četiri nacionalna parka u Crnoj Gori, Nacionalni park Biogradska Gora krije netaknutu šumu s drvećem starim više od petsto godina, širokim planinskim obroncima i vrhovima, glečerskim jezerima na nadmorskoj visini od 1820 metara, a lako dostupno jezero nalazi se na samom ulazu u park. Park je osnovan još 1952. godine unutar kojeg se danas nalazi 26 različitih staništa biljaka s 220 različitih biljaka, 150 vrsta ptica, 10 vrsta sisavaca i čak 86 vrsta drveća.
Pročitajte više
Lovćen je planina i nacionalni park u jugozapadnoj Crnoj Gori. Najveći i najvažniji spomenik nacionalnog parka je Mauzolej Petra Petrovića Njegoša podignut na Jezerskom vrhu. Njegoš je još za života sagradio kapelicu u kojoj je kasnije i sahranjen. Kapelica je srušena u vrijeme Prvog svjetskog rata da bi ponovno bila obnovljena dvadesetih godina 20. stoljeća. Kasnije, 1970. započinju pripreme za njeno rušenje i izgradnju mauzoleja dostojnog pjesnika, a čiji je projekt osmislio poznati hrvatski kipar Ivan Meštrović.
Pročitajte više
Sveti Stefan, takozvani grad-hotel, je ljetovalište u zapadnoj Crnoj Gori, smješteno na budvanskoj rivijeri. Otočić je u 15. stoljeću bio malo ribarsko mjesto okruženo zidinama. Danas je otok pretvoren u luksuzan grad-hotel čije su stare trošne kuće adaptirane na način da su zadržale potpunu autentičnost izvana, dok u sebi kriju jedan od najluksuznijih hotelskih kompleksa.
Pročitajte više
Nacionalni park Durmitor UNESCO je masiv i ime najvećeg nacionalnog parka u sjeverozapadnoj Crnoj Gori. Najveći vrh, Bobotov kuk doseže visinu od 2,522 metara. Durmitor je centar crnogorskog planinskog turizma, ima 18 glečerskih jezera i 48 vrhova. U okviru Nacionalnog parka, izdvojeno je sedam područja s posebnim režimom zaštite i to: prašuma smrče i jele u slivu Mlinskog potoka; kompleks crnog bora na Crnim podima u kanjonu Tare; Crno jezero sa šumom; dolina Škrčkih jezera i uže područje kanjona Sušice; Barno jezero; Zabojsko jezero; i uža kanjonska dolina rijeke Tare.
Pročitajte više
Dečani su najveći manastir na Balkanu u srednjovjekovnom selu, blizu granice s Crnom Gorom. Katedrala unutar manastira čuva najveću sačuvanu fresku u bizantskoj umjetnosti. Crkva se odlikuje svojom veličinom te raškim, romaničkim i gotičkim oblicima. UNESCO je upisao manastir na popis mjesta svjetske baštine u Europi tek 2004. godine.
Pročitajte više
Kameni grad zvan Kamene lutke Kuklice se sastoji od 120 prirodno napravljenih kamenih stupova smještenih u selu Kuklica. Ovo malo mjesto nalazi se na desnoj strani doline rijeke Kriva Reka, a još jedan od naziva ovog geološkog rezervata je i ''Vesela svadba'. Zahvaljujući svom uistinu čarobnom izgledu, lokalno stanovništvo već stoljećima pripovijeda legende o njihovom nastanku. No izvan mitskih priča i legendi oko stvaranja čudnih stupova, piramida u Kuklici je nastala kao rezultat procesa erozije u holocenu.